Item #: HONI2L1AMLC19TK
Packaging: 1 Each
Ships in 5-7 Weeks
Seat Color : Iron Ore
Assembly Required Assembly Required
Non Returnable Non Returnable
Recycled Recycled
Special Order Item Special Order Item
Shippable Product Shippable Product
  • 4-way stretch mesh back for cradling comfort
  • Synchro-tilt mechanism with seat slider offers a full range of reclining positions
  • Adjustable lumbar support customizes your lower back comfort
  • Height/width-adjustable arms for a custom fit
  • Hard casters roll quietly and effortlessly
General Information
Manufacturer
The HON Company
Manufacturer Part Number
HONI2L1AMLC19TK
Manufacturer Website Address
https://www.hon.com
Brand Name
HON
Product Line
Ignition 2.0
Product Name
Ignition 2.0 Chair
Marketing Information
No matter who you are, how you work or where you work, Ignition seating from HON fits. This mesh-back task chair delivers style, customizable control and advanced features. Breathable, four-way stretch mesh back cradles your spine with natural lumbar support and increases airflow. Synchro-tilt control mechanism with seat slider reclines the back and seat in the perfect ratio to give you a natural posture whether sitting upright or leaning back. Height-adjustable, width-adjustable arms and an adjustable lumbar support provide a custom fit. Other functions include pneumatic seat-height adjustment from 17" to 21" , 360-degree swivel, tilt tension and tilt lock. The 30" diameter five-star base is equipped with hard dual-wheel casters. Task chair also offers Iron Ore fabric upholstery on the cushioned seat and a black frame. 19" wide seat provides a usable seat depth from 16" to 18". Back size is 18" wide x 26" high. Weight capacity is 300 lb.